Підходи до моделювання ризику для Стьюдент-подібних моделей із фрактальним активним часом
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-70804202128-33Ключові слова:
мiра ризику, розподiл Стьюдента, Монте-Карло метод, модель з активним фрактальним часом, оптимальний портфель Годзіла-МаккеяАнотація
Статтю присвячено проблемi вимiрювання ризику (V@R) для Стьюдент моделей ринкiв з фрактальним активним часом, (FAT). Моделi ринкiв з фрактальним активним часом були введенi Хейде, щоб спробувати охопити емпiрично знайденi характеристики реальних даних i покращити наявні моделi. Цi моделi вже було дослiджено для Variance Gamma розподiлу, normal inverse Gaussian розподiлу і skewed Student розподiлу. Проте проблеми
вимiрювання ризику в цих моделях не було дослiджено. Варто зауважити, якщо ми використовуємо моделi з нормальним розподiлом або з симетричним розподiлом Стьюдента, то V@R можна обчислити за допомогою стандартних статистичних пакетiв. Для розрахунку V@R для моделей iз скособоченим розподiлом Стьюдента, нам знадобиться метод Монте-Карло та iтерацiйна схема для моделювання N сценарiїв цiн акцiй. Ми моделюємо цiни акцiй як процеси дифузiї з фрактальним активним часом, а для моделювання приростiв процесу цього нового часу ми використовуємо iнший процес дифузiї, який має заданий граничний зворотний гамма-розподiл. Мета роботи полягає у застосуваннi та порiвняннi методу Монте-Карло для обчислення мiри ризику V@R та пiдходу Марковiца для моделей типу Стьюдента, у термiнах портфельного ризику. Для цього ми пропонуємо процедуру розрахунку V@R для двох типiв портфелiв iнвесторiв. Перший – однорiдний портфель, де активи на d розподiленi порiвну. Другий – оптимальний портфель Марковiца, для якого дисперсiя прибутковостi є найменшою з усiх iнших портфелiв з такою ж середньою прибутковiстю. Запрограмована модель, яка була побудована з використанням R-статистики, може бути використана для моделювання для будь-якого активу та для побудови оптимальних портфелiв для будь-якої заданої кiлькостi активiв. Також цю модель можна використати, щоб зрозумiти, як цей оптимальний
портфель поводиться порiвняно з iншими портфелями для моделей типу Стьюдента на ринках з фрактальним часом активностi. Також ми наводимо числовi результати для оцiнки V@R для обох типiв портфеля iнвестора. Показано, що оптимальний портфель Марковiца демонструє в бiльшостi випадкiв найменшу можливу мiру ризику порiвняно з iншими портфелями. Таким чином, для прийняття рiшень iнвесторами в умовах невизначеностi ми рекомендуємо спiльно застосовувати оптимiзацiю портфеля та пiдхiд вимiрювання ризику.
Посилання
- C. C. Heyde and N. N. Leonenko, ``Student processes'', J. Appl. Probab. 37, 342--365 (2005).
- F. Casteli, N. Leonenko and N. Shchestyuk, ``Student-like models for risky asset with dependence'', Stochastic Analysis and Applications. 35 (3), 452--464 (2017).
- H. Meder and U. Uyar, ``Portfolio Risk Management with Value at Risk: A Monte-Carlo Simulation on ISE-100'', International Research Journal of Finance and Economics. 109, 452--464 (2013).
- B. M. Bibby, Diffusion-Type Models with given Marginal Distribution and Autocorrelation Function : DK-1871 (Frederiksberg, Denmark).
- Georg Ch Pflug, Werner, Modeling, Measuring And Managing a Risk (World Scientific Publishing Co. Pte. Ltd., 2007).
- K. Boliukh and N. Shchestyuk, ``Simulating stochastic diffusion processes and processes with “market” time'', Могилянський математичний журнал. 3, 25--30 (2020).
- Ruey S.Tsay, Analysis of Financial Time Series (John Wiley and Sons, Inc., 2002), p.258.
- Н. Ю. Щестюк, “Гамма-оберненi дифузiйнi моделi цiноутворення акцiй”, Записки НаУКМА. Сер. Фiз.-мат. науки. 113, 23--27 (2012).
- Н. Ю. Щестюк і А. Фарфур, <<Справедлива цiна Європейських опцiонiв для гамма-обернених дифузiйних моделей цiноутворення акцiй>>, Записки НаУКМА. Сер. Фiз.-мат. науки. 139, 30--33 (2013).
- Н. Ю. Щестюк, <<Оцiнка справедливої цiни опцiонiв в модифiкацiях моделi Хейдi-Леоненка>>, Математичне та комп’ютерне моделювання, Камянець-Подiльський НУ, Сер. Фiз.-мат. науки. 11, 223--236 (2014).
- Ю. Назаренко і Н. Щестюк, <<Безризиковий портфель для FAT моделi Стьюдент типу для ризикованих базових активiв>>, Записки НаУКМА. Сер. Фiз.-мат. науки. 201, 12--17 (2017).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Georgiy Solomanchuk, Nataliya Shchestyuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).