Модель системи одночасних рiвнянь з лаговим ефектом для оцiнки якостi рекламної кампанiї
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-70805202233-37Ключові слова:
модель системи одночасних рівнянь, лаговий ефект, тест Хаусмана, тест Гренжера, двокроковий метод найменших квадратівАнотація
У цій статті описано більш узагальнену систему одночасних рівнянь для прогнозування рівня продажів залежно від рекламних кампаній за різними каналами та інших факторів. У середовищах RStudio та Google Colab описано створення моделі на основі реальних даних деякого товару. Застосовано специфікаційний тест Хаусмана для визначення методу оцінки моделі. Оскільки показники рекламних кампаній виявились ендогенними змінними, зроблено висновок про важливість використання двокрокового методу найменших квадратів (2МНК). Виявлено, що обсяг реклами є причиною для обсягу продажів за Гренжером, що не можна сказати про зворотнє припущення, а саме, причиновість обсягу реклами від продажів за Гренжером. Також визначено "глибину" лагів. Після проведеного дослідження виявили вагомі лаги, тобто по одному лагу для обох каналів реклами. Було оцінено залежності обсягів продажів від різних факторів, у тому числі дистрибуції товару, цінового індексу, впливу реклами та її лагів, вплив рекламної діяльності конкурентів. Коефіцієнти утвореної більш узагальненої системи одночасних рівнянь були оцінені за допомогою двокрокового методу найменших квадратів. Усі статистичні показники свідчать про адекватність моделі. Показники ефективності (ROI return on investment) рекламних кампаній показали, що реклама і на телебаченні, і в інтернеті є прибутковою для розглянутого товару фірми. Актуальність цієї статті полягає у створенні більш узагальненої системи одночасних рівнянь із включенням моделі прогнозу продажів товару з урахуванням впливу реклами.
Посилання
- I. Luk’ianenko and L. Krasnikova, Ekonometryka: pidruchnyk (Kyiv: Znannia, 1998).
- Jernst Robert Berndt, Praktika jekonometriki: klassika i sovremennost’: Uchebnik (Moskva: JuNITI-DANA, 2005).
- A. N. Nazajkin, Mediaplanirovanie na 100 procentov (Moskva, 2007).
- S. Broadbent, “One Way TV Advertisements Work”, Journal of the Market Research Society. 23 (3) (1979).
- R. P. Leone, “Generalizing what is known about temporal aggregation and advert-over”, Marketing Science. 14, G141–G150 (1995).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Svitlana Drin, Yehor Reznichenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).